MED-EL CI - Vertaistukihenkilöt

Kuuloliiton koulutettujen CI-tukihenkilöiden kanssa voi luottamuksellisesti keskustella ja vaihtaa ajatuksia sisäkorvaistutteista ja hoitopolun eri vaiheista. Tukihenkilöt toimivat vapaaehtoistoiminta periaatteella, ja heillä on omakohtaisten kokemusten pohjalta valmiuksia toimia vastaavassa elämäntilanteessa olevien tukena.

HUS sairaanhoitopiiri:
Sari Hirvonen-Skarbö
044 960 1515 (tekstiviesti), s.hirvonenskarbo@gmail.com
Uusimaa, espoo
Kieli : suomi, ruotsi, englanti

Marjo-Riitta Jauhonen
050 304 5142, m.jauhonen@live.fi, facebook: Marjo-Riitta Jauhonen
Uusimaa, Helsinki
Kieli: suomi

Pirjo Vento
050 379 5866, pirjo.vento1@netti.fi
Etelä-Karjala
Kieli: suomi, ruotsi, englanti, viitottu suomi

TAYS sairaanhoitopiiri:
Sami Lehtonen
0400 894 560, sami.lehtonen74@gmail.com
Päijät-Häme
Kieli: suomi

KYS sairaanhoitopiiri:
Maria Kananen, bilateraalinen
050 362 3297 (tekstiviesti), maria.kananen@dnainternet.net
Itä-Suomi
Kieli: suomi, englanti, ruotsi
Myös tekninen tukihenkilö, koko Suomen alueella

OYS sairaanhoitopiiri:
Sirkka Hakkola
040 838 7030 (tekstiviesti) sshakkola@hotmail.com
Lappi
Kieli : suomi, koltansaame, saame

Sinikka Kortelainen
sinikka.i.kortelainen@gmail.com
Oulun seutu
Kieli: suomi

Paula Vaattovaara
040 587 7047 (tekstiviesti), paulavaattovaara@gmail.com
Lappi
Kieli: suomi

 

© 2017 MED-EL